english | deutsch | česky

ŽIVOTOPIS

Alexej Rosík /28.4.1984/ se narodil v Banské Bystrici v rodině s bohatou muzikantskou tradicí. Svoje první housle dostal jako čtyřletý. Pod jeho umělecké začátky se podepsali pedagogové ze Základní umělecké školy v Banské Bystrici. Už v dětském věku se projevil jako všestranně nadaný houslista s vynikajícím sluchem a hudební pamětí. V jedenácti letech se stal mimořádným žákem žilinské konzervatoře, kde studoval až do roku 1999 pod vedením prof. Bohumila Urbana. Po úspěšném ukončení studia na pražské konzervatoři studoval na AMU ve třídě Prof. Jindřicha Pazdery, kde v roce 2006 s úspěchem zakončil bakalářské studium sólovým recitálem. Od roku 2005 byl současně studentem Sibeliovy Akadémie v Helsinkách ve tříde Alexandra Vinnitského. Na jaře 2008 zde úspěsně ukončil bakalářský program Koncertem pro housle a orchestr Arama Kchachaturiana. V roce 2010 dokončil Akademii Múzických Umění v Praze magisterským titulem a zároveň ukončil Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru, kde získal magisterský diplom pod vedením Lary Lev. Od září 2011 studuje Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u Prof. Jana Pospíchala.

Alexej svojí usilovnou prací dosáhl vynikajících výsledků na domácích i zahraničních soutěžích. V roce 1994 a 1998 získal první cenu a titul laureáta na Dětském interpretačním festivalu v Banské Bystrici. V roce 1995 reprezentoval Slovensko na Středoevropském festivalu koncertního umění v Žilině. V roce 1996 se stal laureátem houslové dílny v Žilině, v letech 1997, 1998 obsadil první místo a získal titul laureáta na mezinárodní soutěži "Čírenie Talentov" v Dolním Kubíně. V roce 1999 získal čestné uznání na mezinárodní rozhlasové soutěži "Concertino Praga". Celkem šestkrát se zúčastnil Kociánovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí, kde kromě jiných ocenění obdržel v roce 1997 a 2000 třetí cenu. V tomtéž roce se s úspěchem účastnil mezinárodní soutěže H. Wieniawského v Polském Lublinu. V letech 1995-1998 se každoročně účastnil Mezinárodních interpretačních kurzů v Piešťanech pod vedením vynikajících houslistů Eduarda Grače, Igora Bezrodného a Mintcho Mintcheva. V roce 2002 získal první cenu za nejlepší interpretaci Bohuslava Martinů v rakouském Raichenau. V létě 2007 absolvoval kurzy ve slovenském Dolném Kubíně ve třídě Lary Lev a v Itálii v Portoguaro pod vedením A.Vinnitského. V roce 2008 se zúčastnil hudebniho festivalu ve finském Kuhmo. V léte 2009 absolvoval kurzy ISA v rakouském Semmeringu, kde studoval ve tříde Eszter Perényi a Hagai Shahama.

S úspěchem vystoupil na koncertech v Anglii, Itálii, Holandsku, Finsku, Norsku, Japonsku, Thajsku. V roce 2007 vystoupil ve Walt Disney Hall v Los Angeles v Americe se Sibelius Academy Symphony orchestra.

Jako sólista spolupracoval s vynikajícími orchestry v Čechách a na Slovensku. Se Slovenskou filharmonií v Bratislavě nastudoval koncert pro housle č.2 d-moll, op. 22 H. Wieniawského. Fantazii na téma z opery G. Bizeta "Carmen", op. 25 P. de Sarasate předvedl se Státním komorním orchestrem v Žilině. V rámci mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum ve Zlíně se představil s Filharmonií Bohuslava Martinů koncertem pro housle D-dur N. Paganiniho. Se Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala absolvoval řadu koncertů na Slovensku. Často spolupracuje s Operním orchestrem v Banské Bystrici. V létě 2008 byl pozván jako koncertní mistr do Anglického Aldeburghu na Britten-Pears Festival Orchestra.

V koncertní sezóně 2011/2012 působí jako Koncertní mistr Národního divadla v Praze, v České republice.

Alexej v současné době hraje na nástroj zapůjčený ze Statní sbírky "David Liutaro Tecchler, Fecit Romae Anno 1707"

(c) Alexej Rosík 2011 | All rights reserved | Made by YourVision.cz